بررسی نقش مدارس فوتبال خوزستان در كشف استعدادها

به گزارش ايلنا از خوزستان، با توجه به وجود ظرفيت و استعداد بالا در كودكان و نوجوانان فوتبالي خوزستان و لزوم برخورداري متوليان پرورش و كشف استعدادها با دانش روز فوتبال، خبرنگار ايلنا با دعوت از امين سبحاني مربي موفق و داراي مدرك A آسيا كه سابقه‌ مربي‌گري در فوتبال پايه‌هاي كشور ازجمله فولاد خوزستان و مربي‌گري در ليگ‌هاي خارجي از جمله عمان، تاجيكستان و چند ليگ خارجي ديگر را در كارنامه‌ي خود دارد، به بررسي نحوه عملكرد مدارس فوتبال و راهكارهاي عملي و متناسب با مِتُدهاي فوتبال روز دنيا پرداخت كه در زير، اين گفت‌وگو را مي‌خوانيم.

۱. نقش مدارس فوتبال در كشف و پرورش استعدادهاي كودكان و نوجوانان مستعد خوزستاني را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بي‌شك تلاش همه بر اين است كه به بهترين شكل خدمات ورزشي به جامعه و فرزندان خود داشته باشند و در اين راستا جهت پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي هيئت فوتبال و بالا بردن كيفيت كار، مدارس فوتبال با تبعيت از اين برنامه‌ريزي و هدف‌گذاري‌هايي كه جهت كشف استعداد هست، فعاليت مي‌كنند.

براي همين، نقش مدارس فوتبال در كشف استعدادهاي خوزستاني بسيار مهم و حياتي بوده و درواقع يك بستر و زمينه‌ي بسيار مؤثر در پيشرفت فوتبال در تمام سطوح مي‌باشد.

با توجه به تغيير سبك زندگي و رويكرد خانواده‌ها نسبت به فعاليت‌هاي ورزشي و مخصوصاً فوتبال و درك اهميت و جايگاه ورزش از جانب آن‌ها، مي‌بايست از اين پتانسيل به وجود آمده جهت كشف، پرورش و هدايت استعدادهاي ناب خوزستاني در مسير پيشرفت و رسيدن به جايگاه حرفه‌اي استفاده نمود، ولي در اين مقطع حساس هر حركت و اقدام درست مي‌تواند باعث شكوفايي و ظهور يك استعداد درخشان باشد و يا بالعكس با اقدامي غلط، باعث نابودي آن گردد، ازاين‌رو مي‌بايست با دقت و حساسيت بالايي عملكرد مدارس فوتبال تحت نظارت و كنترل باشد.

۲. پيشنهاد شما براي ايفاي نقش آموزش‌وپرورش در اين مورد چيست؟

با توجه به اينكه تمام اقشار جامعه توانايي مالي لازم جهت فرستادن فرزندان خود به مدارس فوتبال را ندارند يا به دليل عدم وجود امكانات و مدارس فوتبال در مناطق محروم، نقش آموزش‌وپرورش در استعداديابي و هدايت آن‌ها بسيار حياتي به نظر مي‌رسد. با ايجاد ارتباط و تعامل تنگاتنگ هيئت فوتبال با آموزش‌وپرورش در زمينه‌هاي آموزش و همچنين كشف استعدادها و برگزاري مسابقات مي‌تواند گام بزرگي برداشته شود. در گذشته با توجه به عدم وجود مدارس فوتبال به شكل امروزي و همچنين عدم فعاليت اكثر باشگاه‌ها در رده پايه، آموزش‌وپرورش با برگزاري مسابقات بين مدارس شهرستان‌ها و سازمان‌دهي تيم‌هاي منتخب استان، بار مسئوليت سنگين استعداديابي و پرورش آن‌ها را به دوش مي‌كشيد. آموزش‌وپرورش با در اختيار داشتن نيروهاي متخصص به‌خوبي مي‌تواند در كشف استعدادها نقش ايفا كند، اما امروزه مي‌بينيم اين نقش و جايگاه مهم بسيار كمرنگ شده و جا دارد آموزش‌وپرورش با تغيير رويكرد منفعلانه، دوباره جايگاه بالاي خود را تصاحب كند.

۳. باشگاه‌هاي حرفه‌اي خوزستان چگونه بايد مدارس فوتبال را تقويت و حمايت كنند؟

هدف از تشكيل مدارس فوتبال و استعداديابي و پرورش استعداد و رساندن آن‌ها به جايگاه‌هاي بالا (خروجي مدارس فوتبال و تيم‌هاي پايه) در ايجاد انگيزه و رغبت خانواده‌ها در فرستادن فرزندان خود نقش اساسي خواهد داشت. ازاين‌رو باشگاه‌هاي حرفه‌اي استان خوزستان مي‌بايست حمايت ويژه‌اي از مدارس فوتبال استان انجام دهند و از لحاظ فني و ذهني آن‌ها را پشتيباني كنند. باشگاه‌ها مي‌بايست با برگزاري كلاس‌هاي آموزشي براي مربيان مدرسه فوتبال يا اجازه دادن به آن‌ها جهت مشاهده و يادگيري نحوه تمرينات در باشگاه‌هاي حرفه‌اي به‌صورت كارآموز در مدت يكماه يا بيشتر آن‌ها را با نحوه صحيح و اصولي تمرينات آشنا كرده و بالطبع اين رويكرد باعث ارتقاء سطح مدارس فوتبال و كيفيت كار آن‌ها شده و بازيكنان با آمادگي بهتر و اصولي در آينده در اختيار باشگاه حرفه‌اي قرار گيرند.

۴. براي تقويت مربيان و كادر فني مدارس فوتبال، چه راهكاري پيشنهاد مي‌دهيد؟

مربيان و كادر فني تيم‌هاي پايه و مدارس فوتبال متأسفانه در خوزستان از شرايط خوبي برخوردار نيستند و با حداقل دستمزد بدون بيمه و امكانات درماني و تنها به خاطر عشق فراوان در حال فعاليت هستند و تمام هزينه‌هاي سنگين كلاس‌هاي آموزشي و ارتقاء را متحمل مي‌شوند و گاها در معرض بي‌مهري‌هاي بسياري از طرف خانواده‌ها و مسئولين قرار مي‌گيرند ولي بااين‌حال با جان‌ودل و عشق فراوان در حال آموزش‌وپرورش استعدادهاي ناب خوزستان هستند.

۵.نحوه نظارت بر مدارس فوتبال جهت جلوگيري از هدر رفتن وقت نوآموزان چگونه بايد باشد و به چه شكل عملكرد آنان مورد ارزيابي قرار گيرد؟

وجود كارشناس فني در هيئت فوتبال و ادارات ورزش و جوانان جهت نظارت مستمر بر فعاليت مدارس فوتبال لازم است. طبيعتاً تهيه چك‌ليست فعاليت‌هاي استاندارد و مطلوب مدارس فوتبال و همراه داشتن آن‌ها در هنگام بازديد و تطبيق فعاليت‌ها و امكانات موجود با چك‌ليست، كمك زيادي به بازرسان مي‌كند. همچنين به مدارس فوتبال كمك مي‌كند كه روال كار آن‌ها چگونه است تا روزبه‌روز شاهد پيشرفت مدارس فوتبال استان خوزستان باشيم.

۶. آيا امين سبحاني برنامه‌اي براي بازگشت به ايران و خوزستان و شروع فعاليت مجدد دارد؟

خير، هرچند خيلي مايل هستم كه اندوخته‌هاي خود را در زادگاهم به كار بگيرم، ولي فعلاً در حال انعقاد قرارداد جديد با يكي از باشگاه‌هاي عربي هستم و انشاالله در آينده فرصتي پيش بيايد تا با كوله باري از تجربه و دانش روز، دين خود به زادگاهم را ادا نمايم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.