آینده نامشخص فوتبال خوزستان

امین سبحانی در خصوص وضعیت فوتبال خوزستان نسبت به قبل، اظهار کرد: خوزستان چه از نظر شروع فوتبال و پایه گذاری در این رشته، چه از نظر بازیکن و تعداد بازیکن در تیم های ملی و افتخارآفرینی هایی که تا به امروز در ذهن تمامی دوستداران و هواداران فوتبال هست و خواهد ماند، اولین بوده است. به نظر من فوتبال خوزستان از نظر سخت افزاری نسبت به قبل پیشرفت محسوسی داشته است اما در زمینه برنامه ریزی و هدفگذاری های کلان و جذب اعتبارات و ارتباطات برون استانی و کشوری با سایر استان ها فاصله زیادی داریم.

تنزل جایگاه مربیان و بازیکنان بومی با بها ندادن به آن ها

وی درباره اظهارنظر یکی از پیشکسوتان استان که خوزستان دیگر مهد فوتبال نیست، گفت: این جمله که خوزستان مهد فوتبال است، بی شک از سال های دور بوده و خواهد ماند ولی واقعیت امر، نوسانات و بالا و پایین بودن رفتار مدیریت سال های اخیر فوتبال، برنامه ها و هدف گذاری ورزش و فوتبال خوزستان است که باعث شده خوزستان از این اسم ماندگار دور شود. به صورت طبیعی بها ندادن به مربیان و بازیکنان بومی به مرور زمان باعث تنزل جایگاه آن ها چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ روانی می شود و بالطبع این رویکرد در سطوح بالاتر نیز دنبال می شود و اعتماد مربیان تیم ملی به بازیکن های خوزستانی کمرنگ شده و به ندرت دیده می شود که از این بازیکن ها در بدنه تیم ملی استفاده شود. به عبارتی دیگر وقتی مدیران به مربیان و بازیکن های بومی اعتقادی ندارند و به دنبال جذب مربیان غیربومی و خارجی هستند، آیا می توان از مدیران و مربیان تیم های ملی انتظار داشت که از مربیان خوزستانی کمک بگیرند و بازیکن های خوزستانی را به تیم ملی دعوت کنند؟

مربی سابق تیم های پایه فولاد خوزستان درباره بها دادن به مربیان بومی در تیم های لیگ برتری و لیگ یکی استان نیز عنوان کرد: موضوع مربیان بومی و بهادادن یک امر مهمی است که باید در فوتبال خوزستان ریشه یابی شود زیرا آینده فوتبال خوزستان به آن وابسته است. باید توجه کنیم جذب مربیان بومی و گماردن آن ها در تیم های بزرگسالان، این امید را در دل مربیان جوان علاقه مند و زحمتکش فوتبال استان خواهد کاشت و سبب تلاش و پیگیری بیشتر این قشر که آینده خود را نامشخص می بینند، خواهد شد. به امید روزی که این امر محقق شود و تمام مربیان خوشنام، باتجربه، بازیکن ساز و موفق تیم های خوزستانی، در تیم های استان به کار گرفته شوند.

تمایل مدیران باشگاه های خوزستانی به همکاری با مربیان غیربومی و خارجی

وی با بیان این که متاسفانه جامعه فوتبال استان به مربیان بومی هیچ اعتقاد و علاقه ای ندارد، افزود: در استان خوزستان علاوه بر جامعه فوتبالی، تمام علاقه مندان در تمام سطوح و اصناف بسیار موشکافانه و با دقت فوتبال را تجزیه و تحلیل می کنند و متاسفانه پس از کسب نتایج ضعیف نیز نزدیکترین و سهل الوصول ترین هدف در مقابل پیکان انتقادات طرفداران، مربیان بومی هستند و از این رو نیز مدیران باشگاه ها باوجود توانایی و دانش بالای مربیان بومی، تمایل به همکاری با مربیان غیربومی و خارجی دارند.

ایجاد تحول در فوتبال خوزستان با فرهنگ سازی و برنامه ریزی صحیح

سبحانی ادامه داد: تعصب و احساسی بودن دوستداران و هواداران تیم های استان نیز باعث داشتن انتظارات بیش از اندازه آن ها از مربیان بومی می شود و این کار را برای این مربیان سخت می کند و نباید این عوامل باعث شود که مربیان بومی نتوانند در خوزستان مربیگری کنند، بلکه باید با فرهنگ سازی و برنامه ریزی درست از این سرمایه داخلی چه مربی، بازیکن و حتی تماشاگر به نحو احسن استفاده کرد و تحولی در فوتبال استان به وجود آورد که تکرار سال های درخشان و طلایی تیم های خوزستانی باعث مباهات ما شود.

پس از دستیابی به موفقیت نباید در تیم ها دست به تغییر بزنیم

وی همچنین درباره علت عدم تداوم موفقیت تیم های خوزستانی پس از رسیدن به موفقیت، گفت: برنامه ریزی نباید مقطعی و برحسب سلیقه صورت بگیرد، ضمن این که نباید پس از حصول یک موفقیت دست به تغییر مدیریت زد و همه چیز را از نو شروع کرد و بعد نیز داشته هایمان را نادیده بگیریم و دوباره کارهایی که فقط و فقط زمان را تلف می کنند، انجام دهیم زیرا با این نوع رفتار و عملکرد چیزی عاید فوتبال خوزستان نمی شود.

پرورش استعدادها با حوصله و کار تخصصی

این مربی لژیونر فوتبال خوزستان با اشاره به فاصله خوزستان با دورانی که بازیکنان بسیاری در تیم ملی داشت، افزود: باید در ابتدا تمام پیشکسوتان، مربیان باتجربه و مربیان جوان دست در دست هم گذاشته و با اتحاد و همدلی به فوتبال استان خدمت کنند تا درنهایت با درایت و ریزبینی، مجددا به دوران خوب گذشته بازگشت. همچنین باید مدیران و طرفداران فوتبال خوزستان رویکرد عدم اعتماد به مربیان و بازیکن های خوزستانی را تغییر دهند و با صبر و حوصله بیشتر به آن ها فرصت تجربه اندوزی و طی کردن راه های ترقی را بدهند و از طرفی هم کلاس های آموزشی سطوح بالا برای مربیان مخصوصا مربیان رده های پایه استان برگزار شود. ضمن این که باید استعدادهای ناب فوتبالی نهفته در تمام شهرستان های محروم استان شناسایی و تحت نظر قرار داده شده و با حوصله و کار تخصصی، آن ها را پرورش داده تا در فوتبال ایران و حتی جهان شاهد درخشش آن ها باشیم. امیدوارم فوتبال خوزستان به روزهای درخشان خود برگردد.

آینده نامشخص فوتبال خوزستان

وی درباره آینده این رشته در استان نیز عنوان کرد: به دلیل عدم وجود نقشه راه، ثبات کاری و دخالت های فوتبالی و ناکارشناسانه، آینده فوتبال خوزستان را نامشخص و سخت می دانم اما امیدوارم ما به عنوان مربی، بازیکن، هوادار و دوستدار فوتبال، آینده این رشته را با دست های خودمان بسازیم و منتظر اتفاقات خاص یا به دنبال منجی فوتبال این استان نباشیم. به هر حال در شرایط موجود و مشکلات مالی و مدیریتی باشگاه های خوزستانی و به خصوص مشکلات موجود در باشگاه های نفتی و همچنین عدم اعتماد به نیروهای بومی، نمی توان چشم انداز روشنی برای فوتبال خوزستان پیش بینی کرد. امیدواریم مشکلات مالی باشگاه های خوزستانی با درایت مسئولان حل شود و از طرفی نیز فرصت لازم به مربیان جوان و بومی استان جهت تجربه اندوزی و اجرای تفکرات خود داده شود. تجربه نشان داده هر موقع مربیان بومی و جوان مورد حمایت جامعه فوتبال استان قرار گرفته اند برای استان قهرمانی و موفقیت به ارمغان آورده اند و بازیکن های بسیار عالی تحویل تیم ملی داده اند.

سبحانی با بیان این که در حال حاضر فوتبال خوزستان دستخوش فراز و نشیب بالایی است، افزود: به غیر از تیم های فولاد خوزستان و فولاد نوین اهواز که از لحاظ مدیریتی و مالی از ثبات خوبی برخوردار هستند، سایر تیم های استان با مشکلات فراوان مدیریتی و مالی دست و پنجه نرم می کنند. تیم استقلال خوزستان پس از شروعی ناامیدکننده در لیگ یک کشور با سپرده شدن سکان هدایت آن به امیر خلیفه اصل مربی بومی و جوان استان، نتایج خوبی در ادامه راه گرفت ولی باوجود نتایج تحسین برانگیز، حالا شنیده می شود که مدیران این باشگاه به دنبال مربی غیربومی برای هدایت این تیم هستند.

بحران مالی در تیم های نفتی خوزستان با قوانین وضع شده

وی بیان کرد: تیم های صنعت نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان، نفت امیدیه، نفت اهواز و ملی حفاری همگی به دلیل قوانین وضع شده و اجرای موشکافانه آن توسط وزارت نفت، دچار بحران مالی شده و عملکرد آن ها را تحت الشعاع قرار داده و به طبع آن، رده های پایه این تیم ها که همیشه بازیکن های نخبه ای را تحویل فوتبال ایران و تیم ملی می دادند، تحت تاثیر این برنامه قرار گرفته و توانایی و اقتدار سابق را از دست داده اند، به نحوی که امروز شاهدیم در لیست تیم های ملی پایه نیز حداقل نفرات از استان خوزستان به اردوهای تیم ملی دعوت می شوند و می بینیم که به دلیل کمبود امکانات و کم توجهی مسئولان، استعدادهای ناب به تیم های تهرانی و استان های دیگر مهاجرت می کنند.

فولاد می تواند راه موفق خود را ادامه دهد

این مربی فوتبال عنوان کرد: ولی خوشبختانه به نظر می رسد باشگاه فولاد خوزستان با ایجاد ثبات در مدیریت و کادرفنی تیم و تامین مالی مناسب و همچنین جذب بازیکن های موردنظر می تواند در فصل بعد نیز راه موفقیت خود را با اقتدار بیشتری ادامه دهد. این تیم مدعی قهرمانی و درخشش در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود. ولی در سوی دیگر حال و روز تیم های نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان با توجه به مشکلات مدیریتی و مالی، وخیم است و هنوز باوجود نزدیک شدن به تاریخ شروع فصل بعد نیز وارد بازار نقل و انتقالات نشده اند و بازیکن های خوب آن ها در حال مذاکره و عقد قرارداد با دیگر تیم ها هستند.

ادامه فلسفه توجه به فوتبال پایه از گذشته تا اکنون

وی در پایان نیز عنوان کرد: من از سال ۸۰ کارم در عرصه مربیگری را با کمک بهرام براتمند شروع کردم که حمایت بسیار خوبی از من داشت و از او تشکر می کنم. از سال ۸۴ تا ۹۳ نیز وارد باشگاه فولاد شدم که در آن دوران فولاد مدیران فوتبالی داشت که واقعا به این رشته و فوتبال پایه اهمیت می دادند و البته هنوز آن فلسفه و تفکر در این باشگاه وجود دارد. شروع راه موفقیت در باشگاه فولاد با آقای رضاییان بود که فضا را مهیا کرد و بعد نیز آقای دهکردی اهمیت بیشتری به فوتبال پایه و مربیان بومی داد که جای تشکر دارد. ضمن این که آقای سویلمی، مدیر وقت تیم های پایه باشگاه فولاد هم دیگر مدیر تاثیرگذار در این باشگاه بود و اگر الان فولاد، فولاد شده، نتیجه تلاش این عزیزان بوده است. من بعد از کار در باشگاه فولاد، در تیم های تاجیکستان، عمان و قطر نیز مربیگری کردم و اکنون به عنوان مربی ای که سال ها در سطوح پایه کار کرده ام، دوست دارم مانند سابق برنامه ریزی خوبی را برای رده های سنی شاهد باشم، آن هم با قدرت بیشتر و امکانات بهتر. در ضمن نباید حاصل و نتیجه کار مربیان پایه و سرمایه گذاری باشگاه ها را هدر دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.